Socijalna zaštita
Težimo da svako dete i mlada osoba, kao i njihovi značajni drugi mogu da dobiju pomoć i ohrabrenje da budu jedinstveni, svesni sebe i svog okruženja i da sačuvaju. Svoj integritet i izgrade zdrave i održive odnose sa svojim najbližim okruženjem i društvom kog su deo.
Autentičan odnos prema mladosti nosi sa sobom prihvatanje, razumevanje i poštovanje svega onoga što adolescencija kao faza nosi sa sobom. Svi mi u sebi nosimo sećanje na svoju adolescenciju, na bunt, potrebu da budemo drugačiji i kao takvi deo celine. Negujući tu energiju u sebi, prošavši kroz lični rad i obrazovni proces naučili smo kako sve ovo da pružimo svakome ko zakuca na naša vrata.
Prateći i razumevajući njihove potrebe kreirali smo programe koje mogu da obuhvate mladost i sve njene izazove, naročito kada su marginalizovane grupe u pitanju.
Pored različitih programa za decu i mlade, vremenom smo u naš rad uvrstili i rad porodicama dece koja dolaze u GRiG.
“GRiG je autentičan odnos prema mladosti, kao i autentičan odgovor mladosti na nas odrasle”
M. Samardžija, jedan od osnivača GRiGa
Ciljna grupa organizacije
Period osamostaljivanja je izazovan za svakoga od nas. Odjednom sve ono što nam je bilo poznato, predvidivo, ušuškano ostavljamo iza sebe i krećemo u novi život…Onaj ispunjen novim odgovornostima, obavezama, učenjem, nepoznanicama.
Takođe, neki od nas imali su i imaju tu sreću da kada ne uspeju, kada pogreše, ostanu bez novca, popune uplatnicu pogrešno, dobiju otkaz, jedan telefonski poziv nas je delio od utehe i spasa u nezgodnoj situaciji. Imamo nekoga, (roditelje najčešće) ko može da nam pomogne da rešimo problem.
Međutim, mladi koji napuštaju sistem socijalne zaštite i kreću u samostalan život najčešće nemaju kome da se obrate kada se suočavaju sa izazovima, zapravo ni nemaju pravo na grešku ili snose mnogo veće posledice zbog nje.
Iz tog razloga, GRiG je svoje usluge kreirao tako da podrže ove mlade kada im je pomoć najpotrebnija, da imaju gde da podele svoje strahove, radosti, dobiju informacije koje su im potrebne, dobiju ohrabrenje, povežu se sa vršnjacima, steknu čvrste veze sa malo starijima od sebe i sigurnim koracima zakorače u odraslo doba.
Nijedno dete nije rođeno sa predispozicijama da tokom odrastanja izražava probleme u ponašanju, ali retko kada ljudi iz najbližeg okruženja mogu da se izmeste iz situacije toliko i razumeju da je ta vrsta ponašanja zapravo odgovor na neki problem koji postoji u porodičnom sistemu a ne bezobrazluk deteta. Da, istina je da kada se jave problemi u ponašanju izazovno je biti roditelj, nastavnik, prijatelj, ali isto tako je važno pronaći adekvatnu pomoć za dete i porodicu u toj situaciji kako se problemi ne bi usložnjavali.
Kako deca odrastaju i sazrevaju, sazrevaju i njihovi roditelji ili staratelji sa njima. Menjaju se, prilagođavaju novoj ulozi, novim izazovima, ali često u žurbi i trci za poslom i obavezama nisu ni svesni toga, nisu sigurni da li rade stvari kako treba, zapravo nisu ni sigurni da znaju kako treba.
Pored toga da svako zaslužuje drugu šansu, naš glavni moto je da porodica zaista bude porodica. Zato pored rada sa decom i mladima, za nas je veoma važna podrška njihovim roditeljima i starateljima, kako bi se uspostavile što su bezbednije i zdravije porodične veze.
Način rada koji ne izaziva otpor i mladi ga rado prihvataju
Klub predstavlja sigurno i poverljivo mesto za decu i mlade gde imaju priliku da sa svojim vršnjacima i dva voditelja kluba razgovaraju na različite teme i postavljaju sebi ciljeve u skladu sa uzrastom i svojim željama.
Mladi sami donose teme, a voditelji klubova prate potrebe i senzibilitet mladih, uobličavaju svaku temu i pomažu deci i mladima da razumeju i prihvate svoje iskustvo i razviju razumevanje za tuđa iskustva i različitosti kroz sve teme.
Klub je otvoren za mogućnost da deca i mladi dovedu i svoje vršnjake sa kojima žele da podele ovo iskustvo.
Pored toga, svaki klub organizuje različite vrste aktivnosti zabavnog i edukativnog karaktera, obeležavaju se značajni datumi, organizuju se izlasci, prave različite radionice i dovode se gosti sa zanimljivim i poučnim životnim pričama koje dele sa decom i mladima.
Kroz socio-terapijski klub za mlade postižu se sledeći rezultati:
Mladost je intenzitet sama po sebi i traži odgovor sa pravom merom
Individualna podrška podrazumeva dogovoreno partnerstvo i građenje odnosa adolescenta i GRiGovog mentora, gde adolescent ima priliku da uz podršku svog mentora prolazi izazovne faze u svom životu. Mentor sa adolescentom gradi poverljiv i stabilan odnos kroz koji adolescent integriše životno iskustvo i uz podršku mentora prevazilazi izazovnu fazu u svom životu koristeći svoje snage. Oni zajedno savladavaju zadatake u školovanju, zaposlenju, stanovanju, ostvarivanju prava, poboljšanju odnosa sa porodicom, povećanju samopoštovanja, vere u sebe i druge. Individualna podrška predstavlja intenzivnu podršku jedan na jedan.
Kroz ovu uslugu dete i mlada osoba imaju priliku da:
Bliskost i zdrave granice ne isključuju jedno drugo
Kao i individualno mentorstvo, savetodavni rad podrazumeva individualizovani pristup, poverljiv odnos adolescenta i savetnika, kroz koji adolescent prolazi kroz svoja prethodna iskustva, problem, razume ih i otkriva svoje snage i kvalitete kako bi ih savladao, vremenom se osamostalio i gradio kvalitetne odnose sa drugima, obavljao svoje dnevne zadatke i obaveze, redovno pohađao školu i brinuo o svom zdravlju.
Savetodavni rad nalazi se u osnovi svake od naših usluga i dostupan je kako deci i mladima tako i njihovim porodicama u trenutku izazova ili krize.
Kroz savetovanje mlada osoba ima priliku da:
Ako ne poistovećujemo sebe ili druge sa problemom možemo steći nova iskustva i alate za kvalitetniji život
Ukoliko adolescent ili roditelj zajedno sa svojom porodicom ima potrebu za intenzivnijim radom, ukoliko su porodične veze pokidane ili značajno ugrožene nekom traume, kompleksnim izazovima, kako unutar porodice tako i onim koji dolaze spolja, postoji mogućnost rada sa nekim od psihoterapeuta koji su GRiGovi saradnici.
Kroz terapiju mlada osoba i roditelji mogu da:
Čak i kada porodica nije direktno uzrok problema, neizostavni je deo rešenja.
Cilj rada sa decom i mladima jeste unapređenje kvaliteta njihovog života, pravilan i bezbedan razvoj u što zdravijem okruženju.
Najvažnije okruženje za dete jeste njegova porodica. Često se dešava da problem koji se prepoznaje kod deteta upravo svoj uzrok ima u funkcionisanju njegove porodice.
Iz tog razloga, Centar GRiG pored direktnog rada sa detetom ulaže maksimalne snage da motiviše i uključi njegove roditelje u program rada.
Trenutno u GRiGu funkcioniše grupa za roditelje dece sa izrečenim krivičnim sankcijama. Grupa je otvorena, nije oročena brojem modula, detetovim završetkom naloga ili mere. Sastanak se sastoji iz dva dela- prvog koji je prostor za razmenu među članovima grupe i drugog dela koji je edukativnog karaktera (razumevanje adolescencije, razvojnog doba, roditeljskih veština, tema koje donose sami roditelji…)